Харчування
та рак молочної залози

Любій доці Марії, яка стоїчно протистоїть виклику долі

Передмова

Провідні причини смерті в різних країнах планети Відчинити

Рак - це світова епідемія. У рейтингу причин смерті людини рак посідає друге місце у світі після серцево-судинних захворювань, але в останні роки він виривається в лідери. А в країнах Західної Європи та у Китаї, попри всі зусилля і просунутість медицини, рак вже став основною причиною смерті. Причому страх померти від раку перевершує страх померти від інфаркту або інсульту. Це не дивно, тому що незважаючи на сотні мільярдів доларів, витрачених на боротьбу проти раку, хіміотерапія для 22 видів раку збільшує 5-річну виживаність пацієнтів всього на 2,1 %, що нітрохи не вище від ефекту плацебо *.

Число смертей від раку на 100'000 населення в різних країнах планети Відчинити

В Україні на кожні 100'000 осіб населення щорічно припадає 119 смертей, що викликані раком. А лідерами цього чорного рейтингу є Вірменія (220), Монголія (193) та Угорщина (184). Причому, якщо порівнювати картину захворюваності з картиною смертності, то помітно, що хоча в Україні шанс виявити у себе рак грудей не такий високий, як у західноєвропейських країнах, шанси виживання в порівнянні з ними дещо гірший.

Найбільш поширений тип раку у жінок у різних країнах планети Відчинити

Рак молочної залози є найпоширенішим різновидом раку у жінок в переважній кількості країн світу. Кожна сьома українська жінка протягом свого життя надбає рак молочної залози. Незважаючи на все більш ранню діагностику та все більш ефективні методи лікування, його захворюваність і відсоток виживання практично не знижується вже півстоліття, з моменту оголошення війни раку.

Захворюваність на рак молочної залози в різних країнах планети Відчинити

Показники захворюваності на рак молочної залози можуть значно відрізнятися в залежності від країни, але не обов'язково в залежності від раси і географічного регіону. Звідси випливає припущення, що ризик раку схильний до впливу певних зовнішніх чинників. Головним чином, екологічних, соціальних та культурних особливостей, а також інших особливостей способу життя, тобто рівнем захворюваності можна певною мірою керувати в потрібний нам бік.

Смертність від раку грудей в різних країнах планети Відчинити

Чи можна повністю уникнути появи раку грудей? В абсолютному плані - ні; рак є таким же невід'ємним супутником життя, як і будь-які розлади здоров'я, хвороби і смерть. Але у відносному плані - безсумнівно, і це не вимагає особливих жертв та витрат. Вважається, що генетичні чинники є причиною раку у 5-10 % пацієнтів, проте навіть в цьому випадку у нас є можливості заглушати експресію онкогенів. Решта причин, що становлять 90 % всіх випадків раку, припадають на екзогенні фактори, тобто, можуть бути значною мірою попереджені *. Крім того, якщо порівняти показники захворюваності і смертності, то видно, що навіть після постановки діагнозу можна значно подовжити виживання пацієнта за рахунок певних, залежних тільки від нього самого, чинників. У багатьох випадках - подовжити до смерті від інших причин.

Відомо кілька основних факторів, що збільшують ризик появи та розвитку раку грудей *. Це стать, вік, генетична схильність, гормональний дисбаланс, вплив ксеноестрогенів, хронічні запалення, висока щільність грудей, травмування її тканини різноманітними впливами, ожиріння, низька фізична активність, шкідливі звички, і вже потім усі інші причини. У той час, як перші три чинники ми змінити не в змозі, то з іншими проблема полягає лише в недостатності нашої волі та зусиль. Які ж з факторів ризику найбільш впливові?

Екологічні викиди різних країн планети Відчинити

Існує поширена думка, що рак стрімко наступає внаслідок несприятливої екологічної обстановки. Безсумнівно, екологія значно впливає на захворюваність. Однак карта показує, що найбільша поширеність раку молочної залози спостерігається в промислово розвинених країнах. Причому, якщо порівняти карту захворюваності з картою екологічних викидів, то вони, схоже, слабо збігаються. Країни Західної Європи з відносно благополучною екологією мають найвищі показники захворюваності, в той час як екологічно забруднені Індія та Китай поступаються їм по захворюваності в кілька разів.

Середньомедіанний вік людини в різних країнах планети Відчинити

А наскільки сильно захворюваність пов'язана з тривалістю життя? Встановлено, що з віком ризик раку зростає прямо пропорційно, і в більшості випадків рак грудей діагностується у жінок старше 40 років. При цьому Японія і багато європейських країн мають високу тривалість життя. Однак порівняння характерних картин (патернів) захворюваності раком грудей демонструє слабкий збіг.

Індекс маси тіла в різних країнах планети Відчинити

А наскільки впливове ожиріння? Кількість людей на планеті, що страждають від голоду - близько 800 мільйонів, в той час як людей, що страждають від надмірної ваги або ожиріння - цілих 2,1 мільярда. Відомо, що надмірна вага збільшує практично усі відомі захворювання, в тому числі багато видів раку *. Крім того, жирові клітини збільшують рівень естрогенів, провокуючи та просуваючи гормоно-позитивні пухлини. Переважна кількість населення планети мають показник маси тіла, що набагато перевищує теоретичний поріг ризику * (21 кг/м2). Проте, карта показує більш-менш рівномірний розподіл надлишкової ваги у жителів різних країн, а порівняння карти індексу маси тіла з картою захворюваності не дає збіги патернів. Єгипет та Іспанія з рекордно високим індексом маси тіла не входять топ-10 неблагополучних країн. А бельгійки, маючи таку ж стрункість, як і таїландки, з великим відривом лідирують в рейтингу захворюваності.

Частка населення з недостатньою фізичною активністю Відчинити

Надмірна вага супроводжується низькою фізичною активністю. Пасивний спосіб життя не лише викликає невідповідність витрат енергії до її приходу, але також посилює загальне нездоров'я, і сприяє зростанню ризику раку, в тому числі раку молочної залози *. І навпаки, помірні регулярні фізичні тренування покращують всі життєві показники. Проте порівняння карти недостатності фізичного навантаження з картою захворюваності не дає виразної подоби патернів. Активний спосіб життя в Монголії, Індії та Україні не дає помітної користі ані в плані зниження захворюваності, ані в справі виживання хворих.

Споживання алкоголю в різних країнах планети Відчинити
Поширеність куріння в різних країнах планети Відчинити

А що відносно пристрасті до алкоголю та тютюну? Згідно з оцінками, алкоголь дає приблизно 4 % внеску в ризик захворюваності на рак грудей *, а куріння - до 18 % *. Алкоголь дійсно збільшує ризик захворюваності, причому для нього не встановлено ніякого безпечного порогу - будь-яка кількість алкоголю шкідлива, і ця шкода лише зростає з його кількістю. Куріння дуже сильно збільшує ризик раку легенів (до 40 %), але його внесок у ризик раку грудей значно нижче, й збігається з внеском алкоголю. Обидві ці згубні звички виразніше пов'язані з поганим прогнозом виживання хворих, аніж з ризиком виникнення раку молочної залози.

Частка населення нижче мінімального рівня споживання енергії з їжею Відчинити

А як впливає на захворюваність фактор харчування? Порівняльний аналіз карти захворюваності з картою голодуючих країн призводить до парадоксального відкриття: в цілому, чим нижче калорійність харчування, тим нижче рівень захворюваності на рак молочної залози. Пакистан та Індія кілька випадають з цього правила, але загальна тенденція саме така: захворюваність на рак грудей зворотно пропорційна калорійності харчування. У «голодуючих» країнах можливість захворіти на рак молочної залози не вище, ніж на рак шийки матки, печінки або легенів, та й загальна захворюваність на рак в цілому значно нижче, ніж у «ситих» країнах. Таким чином, виникає підозра, що рак грудей є захворюванням, чутливим до висококалорійної їжі, і демонструє прямий зв'язок із нею.

Добова калорійність їжі і баланс нутрієнтів в різних країнах планети Відчинити

Аби переконатися в цьому, порівняємо карту захворюваності з картою калорійності харчування. Дійсно, патерни обох карт дуже близькі одна до одної, у всякому разі, вони набагато ближче і виразніше, ніж усі інші. Таким чином, можна припустити, що, незважаючи на важливость інших факторів, калорійність харчування становить найбільш істотний фактор ризику раку молочної залози. Дані таблиці патернів, що вміщена нижче, повністю узгоджуються з цим висновком. За винятком Уругваю та Нової Зеландії, інші країни-лідери захворюваності характеризуються рекордно високою калорійністю їжі.

Згідно пануючої теорії онкогенезу, рак є генетичним захворюванням. Він починається з мутації гена, що успадковуєтся дочірніми клітинами. В свою чергу, дочірні клітини збагачуються наступними мутаціями, які сприяють прояву ними ракових характеристик. Оскількі мутації практично незворотні, сучасні протоколи лікування спрямовані на видалення ракових клітин за допомогою хирургії, химії, радіації та імунитета. В той же час існують переконливі докази, що рак - це захворювання, яке реагує на фактори оточення клітин, серед яких найбільш впливовим є харчування людини, и що зовнішні фактори здатні переборювати генетичні фактори.

Внесок різних факторів в ризик появи раку молочної залози Відчинити

Як це помітно на круговій діаграмі, харчування вносить в розвиток раку у багато разів більший внесок, ніж генетика, незалежно від того, чи були успадковані онкогени від батьків, або ж вони були спонтанно мутовані під дією зовнішніх чинників. Спостережні і клінічні дослідження свідчать, що не менш 35 % від загального числа випадків раку припадає на фактор харчування *, в той час як куріння викликає приблизно 30 % всіх випадків раку, інфекції - 18 %, алкоголь - 4 %, радіація та забруднення навколишнього середовища - по 7 % *. А за деякими окремими оцінками, внесок харчування в ризик раку може сягати 70 % *. Тобто, калорійність харчування для раку в цілому набагато більш впливовий від усіх інших факторів, перевершуючи навіть куріння і алкоголь.

Аналіз загального рівня захворюваності на рак в 65 округах Китаю * показав, що за рахунок зміни зовнішніх умов можна було б уникнути 88,5 % випадків раку у чоловіків і 80,3 % випадків раку у жінок *. Харчування (35 %) і пов'язане з ним ожиріння (13 %) вже забезпечують половину всіх випадків раку грудей. Запалення та інфекції дають 18 %, алкоголь, куріння і пасивний спосіб життя в сумі - стільки ж. Разом отримуємо 92 % ризику захворювання, які насправді можна легко усунути.

Замислиться - якщо багатьох зовнішніх канцерогенних факторів (таких як ксеноестрогени, виробничі і побутові забруднення) дуже складно повністю уникнути, то спосіб життя та формування нашого раціону майже повністю в наших руках. Просто зробіть це!

Читати далі